X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

زن و زیبایی ، عکس ، SMS ، آرایشی ، مدل لباس ، گردشگری

مختارنامه ؛ عظیم‌ترین سریال ایرانی


 

مختارنامه ؛ عظیم‌ترین سریال ایرانی


 لطفا تا باز شدن کامل  شکیبا باشید
در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Show Picture را انتخاب کنید


سرانجام انتظارها به پایان رسید و سریال مختارنامه پس از 10 سال خود را به آنتن پخش شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران رساند. این سریال را داوود میرباقری، کارگردان شناخته‌ شده سینما و تلویزیون کارگردانی کرده است. کارگردانی که پیشتر سریال‌های تاریخی چون "امام علی(ع)" و "معصومیت از دست رفته" را ساخته بود. او این بار هم سراغ یکی از داستان‌های مورد علاقه خود رفته است.

میرباقری در این سریال زندگی یکی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ شیعه را به زبان تصویر روایت می‌کند. زندگی مردی به نام مختار بن ابوعبیده ثقفی که پس از واقعه جانسوز عاشورا، به خونخواهی از حضرت سیدالشهداء (ع) برخاست و در سال 66 هجری قیام خود را آشکار کرد و موفق شد بر دشمنان اهل بیت غلبه یافته و اکثر قریب به اتفاق کسانی را که در واقعه عاشورا دست‌ داشتند به سزای اعمال زشتشان برساند.

سریال عظیم مختارنامه قریب به 20 سال از زندگی مختار را به تصویر کشیده و در یک بستر تاریخی پرتلاطم، اهم وقایع تاریخی از زمان شهادت امام حسن مجتبی (ع)‌ تا مرگ معاویه ابن ابوسفیان، آغاز دوران خلافت یزیدبن معاویه و شهادت حضرت امام حسین(ع)‌، نهضت توابین به زعامت سلیمان‌بن صرد خزاعی و همچنین قیام مختار و تشکیل یک دولت شیعی را بررسی می‌کند.

مختارنامه؛ عظیم‌ترین سریال ایرانی است که به نوعی بررسی تاریخ سیاسی شیعه نیز هست. دوران زندگی مختار مقارن با زندگی امامان شیعه از حضرت علی(ع)‌ تا حضرت سجاد(ع)‌ بوده است. اگرچه این مجموعه مدعی نیست که روایتگر زندگی آل علی(ع)‌ است.

حضور انبوه بازیگران مطرح در این سریال

ویژگی بزرگ کاری میرباقری آن است که این هنرمند همواره تلاش کرده است مجموعه‌ای از بهترین عوامل را چه در جلوی دوربین و چه در پشت صحنه به کار گیرد. او در سریال مختارنامه باز هم به سراغ عده‌ای از بهترین هنرمندان کشور رفته است. در این سریال بازیگران مختلف در نقش‌های متفاوت ظاهر شده‌اند.

در این سریال فریبرز عرب‌نیا در نقش مختار بن ابی‌عبیده‌ ثقفی دیده خواهد شد و رضا رویگری (کیان)، عنایت شفیعی (ابن کامل)، مهدی فخیم‌زاده (عمروبن سعد ابی‌وقاص)، رضا کیانیان (عبدالله زبیر)، فرهاد اصلانی (ابن‌زیاد)، داوود رشیدی (نعمان بن بشیر)، پرویز پورحسینی (میثم تمار)، محمدرضا شریفی‌نیا (ابن‌حنیفه)، جعفر دهقان (مصعب بن زبیر)، ژاله علو (دومه النساء)، گوهر خیراندیش (حنانه)، فریبا کوثری (عمره)، نسرین مقانلو (ام ثابت)، بهناز جعفری (ماریه)، الهام حمیدی (شیرین ـ همسر کیان)، حدیث فولادوند (راحله)، آهو خردمند (همسر کوفی خولی)، شهره لرستانی (زن همدانی)، ماه‌چهره خلیلی (جاریه)، حسن پورشیرازی (بهرام رنگ‌رز) و انوشیروان ارجمند (رفاعه بن شداد بجلی)، در صحنه‌های گوناگون آن ظاهر شده‌اند.

ولی‌الله شیراندامی (سلیمان بن صرد خزاعی)، محمد صادقی (ابن مطیع)، محمود جعفری (معقل)، کریم اکبری مبارکه (احمد بن شمیط)، حبیب دهقان‌نسب (یزیدبن انس)، ابراهیم آبادی (عبیده بن عمرو)، امین زندگانی (مسلم بن عقیل)، محمد فیلی (شمربن ذی‌الجوشن)، مصطفی طاری (عمروبن حریث)، فرخ نعمتی (هانی بن عروه مذحجی)، حمید مظفری (مسلم بن عوسجه)، شهرام حقیقت‌دوست (ابن حر)، عباس امیری (عامربن مسعود)، ویشکا آسایش (جعده)، بهنوش طباطبایی (همسر منذر)، کوروش تهامی (مرد فروشنده)، زنده‌یاد پروین سلیمانی (زن ترشی‌فروش)، رز رضوی (عروس نصرانی) معصومه تقی‌پور (طوعه)، صدرا حجازی (خولی)، مظفر مقدم (شبث بن ربعی)، حسین افشار (ابن اشعث)، محمد پورستار (حبیب ابن مظاهر)، مسعود خدابخشیان (طلحه)، ایرج شاه‌محمدی (زهیر بن قین)، فریدون سورانی (مسیب بن نجبه فزاری)، محمد یگانه (اسماعیل بن کثیر)، انوش معظمی (حرمله)، حسین خانی‌بیگ (ایاس بن مضارب)، رضا خندان (سنان بن انس)، میرصلاح حسینی (عمروبن حجاج)، بهرام شاه‌محمدلو (ابن یزید)، حامد میرباقری (وهب نصرانی)، و... هم بخشی از بازیگرانی هستند که در این سریال هنرنمایی کرده‌اند. این سریال با حضور 60 بازیگر اصلی و نزدیک به 140 بازیگر فرعی جلوی دوربین رفته است.

این سریال را محمود فلاح برای مرکز سیمافیلم در حدود 40 قسمت 45 دقیقه‌ای تهیه کرده است. این سریال که در حال حاضر در شبکه یک سیما و بطور همزمان در شبکه قرآن در حال پخش است، در 3 بخش جوانی، میانسالی و در نهایت شهادت مختار را به تصویر می‌کشد.